Kamisama No Memochou ♥

İzlediğim en anlamlı anime. En güzeli değil ama en anlamlısı kesinlikle.

Şu Sihirli Küp ile uğraşmadan önce Kamisama No Memochou hakkında bir şeyler karalamadan duramadım.

Hikaye Narumi isimli sıradan bir gencin yeni başladığı okulda Ayaka isimli Bahçe İşleri Kulübünden bir kızla tanışmasıyla başlıyor. Kız onu çalıştığı ramen dükkanına götürüyor ve Narumi (nasıl olduğunu pek anlamadığım bir şekilde) kendini bir NEET dedektif yardımcısı olarak buluyor. Yardımcısı olduğu dedektif Alice'in oyuncakları ve soğuk kanlı tavrıyla bazılarına Near'ı hatırlatmış olmasına rağmen ondan tamamen farklı olduğuna inanabilirsiniz.

Gerek karakterleriyle gerek olaylarıyla çok güzel bir animeydi. Bölüm isimlerini, müziklerini, olayları çok beğendim. Narumi çok iyi, Alice yaşına göre çok bilge, Dördüncü çok karizmatik, Binbaşı ve Meo çok kawai, Ayaka çok temiz ruhlu idi. Olayların gidişatı normal bir dedektifiyeden farklıydı. Normalde tahminlerim tutar ama burada hiçbiri tutmadı. Yani şaşırtıcı denebilir.

Aranot: Bir dedektif olmak için ihtiyacım olan tek şey önceki yazımda sözü geçen parçaları düzene sokabilme yeteneği (bir de zeka)... O da olsaydı aptalın biri olmama rağmen iyi bir dedektif olabileceğime eminim (bunu gerçek davaların kitap ya da filmlerdekinden ne kadar farklı olduklarını bilerek söylüyorum hemde!).

Açıkçası öyle çok sürükleyici bulmadım ama olayların işlenişi hoştu. Bir de Alice'in çözmesi gerekenler fantastik olmamalarına rağmen oldukça sıra dışı davalardı. Karakterin sözleri ise animeye ayrı bir hava katmış. Hemen birkaç alıntı yapayım:

"Ölüler için anlamlı olan sadece iki tane meslek vardır. Yazarlık ve dedektiflik. Sadece yazarlar yaşanılanları hayal edebilir ve sadece dedektifler yaşananları mezardan çıkarabilir." (bir dedektif olmamasına rağmen bunu çok isteyen ve bir yazar olmayı hedefleyen benim için son derece doğru ve anlamlı bir sözdü) (aranot: Aklımdan yazdığım için sözün tam olarak bu olduğundan emin değilim ama buna çok yakın bir şeydi)

"Ben sıradan biri değilim. Ben bir NEET dedektifiyim. NEET olan insanlar bir şeyi yapamayan ya da yapmayan kişiler değildir. Sadece yöntemleri farklıdır."

"O olaydan sonra oraya hiç gitmemiştim. Çünkü eğer gidersem onun yokluğunu kabul etmiş olacakmışım gibi geliyordu. Ben oraya gidene kadar o hala orada olacak."

Evet bunlar övüp durduğum anlamlı sözlerden sadece birkaç tanesiydi. Animeleri bölüm bölüm inceleyen blogları biliyorsunuzdur (sabırları ve anime aşkları için onları tebrik ediyorum buradan). İşte Kamisama No Memochou'yu öyle inceleyen bir blog görmüştüm. Son bölümle ilgili koyduğu fotoğraflarda Meo'nun da resmi vardı. (Meo'yu birkaç bölümde çıkmış olmasına rağmen bayağ severim - çok ama çok şirin ve güzeldir ^^) Ama son bölümü izledim ve Meo yoktu. Bu konuda biraz hayal kırıklığına uğradım ama bunda animenin suçu yok. (artık her kimse pis blogger!) Son derece başarılı bir sondu. Sonu kötü bitmediği için çok mutluyum.

Ama çok kısaydı. Nedense son senelerde animelerin bölüm sayısı bayağ düşmüş. Daha eski animeler daha uzun oluyor. Kamisama No Memochou çok uzamazdı ama en azından 20 bölüm olabilirdi diye düşünüyorum lakin sadece 12 bölümcük. Elfen Lied bence tadında sonlandırıldı (OAV'ı çevrilse çok sevinirim o ayrı) ama Angel Beats! gibi bir animenin o kadar kısa olması acayip saçmaydı.

Kısaca izleseniz fena olmaz. İzlerseniz yorum yapmayı unutmayın - düşüncelerinizi merak ediyorum. "Görüşürüz!" demeden önce "fotoğraflara bakmayı untumayın" diye de eklemeyi unutmayalım. Tamamdır, şimdi, haydi görüşürüz!

Not: Bugün de 8 bölümlük Black Rock Shooter'ı bitirdim. Bir günde bitirdiğim ilk anime. OVA'sı beğenilmemiş ama bence gayet güzel bir animeydi. En önemlisi çok sürükleyiciydi. Sonu biraz karmaşıktı gerçi... Neyse onu da izleyin.

Animeyle İlgili Fotoğraflar:

 

Not: Animeyi ilk öneren Yane-chan (www.justme4.blogcu.com) 'a teşekkür ederim. ^_^

Dip Not: Mangası Türkçe'ye çevrilir umarım.

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !